Congratulations to 2021 Tasmanian Training Awards finalists

Published on: 09 Aug 2021

Figure 1. Cookery apprentice Alec Purdon, selected as a 2021 Tasmanian Training Awards finalist.

Congratulations to the 26 TasTAFE students, including cookery apprentice, Alec Purdon, (pictured) who have been selected as finalists for the 2021 Tasmanian Training Awards!

We are also excited for TasTAFE teachers, Katrina Mason and Michael Norton, who are finalists for the 2021 VET Teacher/Trainer of the Year Award.

TasTAFE is a finalist in the Training Provider of the Year category and is also a finalist in the Industry Collaboration Award for our partnership with the Beacon Foundation, Jordan River Learning Federation Senior School and Flexible Learning Solutions.

Winners will be announced on 10 September at Wrest Point in Hobart.

Good luck to all finalists!

Our finalists are:

APPRENTICE OF THE YEAR

  • Alec Purdon - Certificate III in Commercial Cookery
  • Sophie Russell - Certificate III in Carpentry
  • Brandon Taylor - Certificate III in Meat Processing (Retail Butcher)
  • Jake Turner - Certificate III in Engineering -Fabrication Trade
  • Zane Bellinger - Certificate III in Electrotechnology
  • Dylan Kaufman - Certificate III in Light Vehicle Mechanical Technology
  • Aiden Geeves - Certificate III in Carpentry
  • Seth McGregor - Certificate III in Carpentry

TRAINEE OF THE YEAR

  • James Gravina - Certificate III in Information, Digital Media and Technology
  • Shauna Revell - Certificate III in Dental Assisting
  • Latisha Smith - Certificate III in Horticulture
  • Ashling Cannell – Certificate III in Education Support

ABORIGINAL AND TORRES STRAIT ISLANDER STUDENT OF THE YEAR

  • Ollivia Peace - Certificate IV in Accounts and Bookkeeping
  • Tahlia Newall - Certificate III in Hairdressing
  • David Lowery - Certificate IV in Forest Operations

VOCATIONAL STUDENT OF THE YEAR

  • Gypsy Rose Blackberry - Diploma of Early Childhood Education and Care
  • Rosalind Crowden - Diploma of Community Services
  • Kaylah Chilcott - Certificate IV in Music Industry – Sound Production

SCHOOL-BASED APPRENTICE/TRAINEE

  • Emily Holligan - Certificate III in Electrotechnology

EQUITY APPRENTICE/TRAINEE OF THE YEAR

  • Frances Daisy Walsh - Certificate I in Hospitality
  • Michael Taylor - Certificate III in Heavy Vehicle Mechanical Technology

EQUITY VOCATIONAL STUDENT OF THE YEAR

  • Claire Draayers - Certificate II in General Education for Adults
  • Masho Geberekiros - Certificate III in Spoken and Written English
  • Carly Gills - Certificate II in General Education for Adults
  • Name withheld – Risdon Prison student - Certificate II in Horticulture
  • Name withheld – Risdon Prison student - Certificate I in Information Technology, Digital Media and Technology

VET TEACHER/TRAINER OF THE YEAR

  • Michael Norton
  • Katrina Mason (TasTAFE and Tasmanian Secondary Colleges RTO)

TRAINING PROVIDER OF THE YEAR

  • TasTAFE

INDUSTRY COLLABORATION

  • Beacon Foundation with Jordan River Learning Federation Senior School with Flexible Learning Solutions and TasTAFE