The results are in! - WorldSkills Regional Competitions

In 2022, TasTAFE worked with WorldSkills Australia and Skills Tasmania to host 12 WorldSkills Regional Competitions on our campuses.

Well done to everyone who competed - it was great to see so many young people challenging themselves and striving for excellence by taking part in these skill competitions.

The WorldSkills Australia competitions are Australia’s biggest vocational education and excellence competitions. They see vocationally-trained participants challenge themselves to achieve excellence against their industry peers in practical skills challenges.

Regional competitions are the first step in a WorldSkills journey that can take participants to the national competitions to compete against Australia’s best trades and skills talent. Regional competition gold medal winners may have the opportunity to represent Tasmania at the WorldSkills Australia National Championships in Melbourne in August 2023. The team will be announced in early 2023.

A big thanks to WorldSkills Australia, Skills Tasmania, TasTAFE staff, employers and industry representatives who made the competitions possible and supported the competitors. And thank you to everyone who took part!

Check out all the results and photos below:

Regional Competition Results

Man and woman with an ipad on the farm with a tractor in the background

Cookery – 24 August (Drysdale Launceston)

  1. Merrissa Hardwick
  2. Terrna Patterson
  3. Ellesha Meuran
Man and woman with an ipad on the farm with a tractor in the background

Retail Butchery – 24 August (Drysdale Launceston)

  1. Jessica Bartles
  2. Cameron Gray
  3. Austen Perry
Man and woman with an ipad on the farm with a tractor in the background

Plumbing and Heating – 14 October (Claremont Training Facility)

  1. Kynan Manning
  2. Connor Tew
  3. Sam Mclagan
Man and woman with an ipad on the farm with a tractor in the background

Hairdressing – 30 October (Campbell Street Campus)

  1. Emily Gerard
  2. Kay-Cee Johnson
  3. Olivia Bray
Man and woman with an ipad on the farm with a tractor in the background

Retail Baking - Bread – 8 November (Market Square, Devonport)

  1. Bjarke Svendsgaard
  2. Alice Loone
  3. Isaac Reeve
Man and woman with an ipad on the farm with a tractor in the background

Patisserie – 9 November (Market Square, Devonport)

  1. Sophie Weeding
  2. Zoe Campbell
  3. Job Chapman

Construction Steel Work – 6 October (Alanvale Campus)

  1. Harvey Jacka
  2. Josh Rockliff
  3. Liam Young

Sheet Metal Technology – 6 October (Alanvale Campus)

  1. Sajlim Beard
  2. Hilton Colebeck
  3. Jonty Watson

Welding – 6 October (Alanvale Campus)

  1. Beau Malkin
  2. Max Gluskie
  3. Cooper Jackson

Cabinet Making – 8 October (Alanvale Campus)

  1. Travis Dunkley
  2. William Lawrie
  3. Isaac Rayner

Carpentry – 8 October (Alanvale Campus)

  1. Ben Millington
  2. Tristan Evans-Craig
  3. Lucas Hlis

Beauty Therapy – 24 October (Alanvale Campus)

  1. Cassie Burnett
  2. Lucy Champ
  3. Leah Pearce